Tiyatro Ses Yalıtımı

Tiyatrolar sanat ve kültür alanında önemli bir rol oynamakta ve birçok yerde tiyatroların açılmasının önünü açmaktadır. Tiyatronun varlığı çeşitli sorunları ortaya çıkardı. Alan tahsisi yetersiz ve adildir. Bu durumda, oyuncuların ve seyircilerin konsantre olması zordur, bu nedenle tiyatronun ses geçirmez olması gerekir. Tiyatro çok geniş bir alanı kapladığı için tiyatro düzenlenirken mutlaka ses yalıtımı yapılmalıdır.

Tiyatro salonunu uygun malzeme seçimine göre planlarken, ses yalıtım seviyesinden sonra bir sonraki aşama olan ses yalıtımı ve ses yalıtımı çalışmasının tamamlanması gerekmektedir. Bu, odadaki yankı sorununu çözer ve odadaki akustik düzeni sağlar. Tiyatro salonlarında kullanılan yalıtım malzemeleri en yüksek kalitede olmalı ve izolasyonu kalifiye personel tarafından yapılmalıdır.

Yalıtım malzemesi olarak tercihen renkli ses emici malzemeler, desenli ses emici paneller veya süngerlerin çeşitli tasarımları kullanılabilir. Bu malzemelere ek olarak EPDM bariyerli sünger, kadife kaplı Techno Touch sünger ve akustik melamin sünger de kullanabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise zemine sabitlenebilen kauçuk ses emici paspastır. Ses yalıtım malzemesi istenilen ölçü ve desene göre farklı şekillerde uygulanabilir.

Bu yalıtım malzemeleri zemine, tavana ve duvara göre üç farklı şekilde uygulanmaktadır. Yalıtım sonucu, kullanılan malzemeye ve gerekli kalınlığa bağlıdır. Bu doğrultuda fiyat da tamamen kullanılan malzemelere ve yalıtım malzemelerine bağlıdır. Tek bir harici ses duymak bile oyuncunun dikkatini dağıtabilir, bu nedenle sinema salonlarının ses yalıtımı yapılarak katılımcı sayısı artırılmalıdır.