Mr Odası Ses Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

Hastane koğuşlarında ameliyathane ve ameliyathanenin ses yalıtımı çok önemlidir çünkü gereksiz ve aşırı gürültü hastaları ve hastane personelini etkileyerek iş verimini etkiler. Emar ekipmanının çalışma sırasında oluşturduğu büyük gürültü ve titreşimi önlemek için oda ses yalıtımı kullanılması gerekmektedir. Ses geçirmez odalar için Emar antibakteriyel ses geçirmez sünger sadece ses sızıntısını önlemekle kalmaz, aynı zamanda çevreyi de korur. Ayrıca bazı durumlarda hasta için çok fazla gürültü yapmamak da çok önemlidir. Bu ortamlarda sünger, ses yalıtımı için en uygun malzemedir. Ayrıca melamin köpük olarak kullanılan ses yalıtım malzemesi kanserojen madde içermemektedir. Emar oda ses yalıtımında veya koğuş ses yalıtımında yüksek ses yutma işlevine sahip malzeme bazı durumlarda çok yüksek gürültüyü önleyemez. Bu şartlar altında alanında uzman kişiler, iki ses geçirmez melamin köpüğün arasına, yüksek ses seviyelerini kolaylıkla izole edebilen ve ortama hazırlanabilen sessiz ses üretebilen kalın EPDM kauçuk ses geçirmez duvar kullanırlar. Melamin köpük uygulaması , hastane koğuşlarında, özellikle uzay fotoğrafçılığı veya yerinde bulunabilen ses geçirmez ameliyathanelerde rahatlıkla kullanılabilir. Hastanelerde gürültüden korunma, hastaların sağlığı ve sağlık personelinin verimliliği için çok önemlidir.

Çift taraflı köpüğün, arasına yerleştirilebilen epdm ağır ses izolasyon bariyeri sayesinde oldukça iyi seviyede ses yalıtımı yapmaktadır.

Acil serviste ses yalıtım malzemeleri, kumaş kaplı ses yutucu süngerler ve ahşap ses yutucu paneller kullanılmakta olup, ses yalıtımlıdır. Bu malzemelerin kullanımı sayesinde iç seslerin sızması engellenebilir.

Perdeli bir odanın ses yalıtımı söz konusu olduğunda, öncelikle ses yalıtımı için kullanılan yalıtım malzemesinin sıhhi şartları sağladığından emin olmak gerekir.

Bu nedenle hastanelerde ve okullarda yaygın olarak kullanılan antibakteriyel melamin süngerler kullanılmalıdır. Acil serviste antibakteriyel melamin sünger alev geciktiricidir. MR odasında çalışan sağlık personeli ve muayene için hazır bulunan kişiler, MRG odasının ses yalıtımını gerektiren MRG ekipmanının yüksek frekanslı gürültü ve titreşiminden endişe duymaktadır. Hastalar ve personel rahat bir ortamda fikir alışverişinde bulunabilir.