Binalarda Ses Yalıtımı

Günümüzde modern kentleşme adına birçok bina inşa edildiği için dikkat edilmesi gereken konulardan biri de binaların ses yalıtımıdır. Bu binalar belirli planlara göre inşa edilmiş ve inşaatları belirli standartlara tabi tutulmuştur. Bu standartlardan bazıları; duvarları birleştirmek için kullanılan tüm metal süslemelerin galvanizli çelikten yapılmış olması gerektiğidir. Tüm elektrik tesisatları piyasada bulunan TSE kabloları kullanılarak gizlenmelidir. TSE standartlarına uygun pencereler için evin kat planına göre PVC doğrama kullanılmalıdır. Komşuların sesinde sorun var.

Bu gizliliğinizi engeller. Bu durumdan kaçınmak için duvarların olağan ses yalıtımını kullanıyoruz. Bina ses yalıtımında ses yalıtım duvarlarının yaygın kullanımını anlatırken, mevcut duvarlara sünger yapıştırdık ve gürültülü alanlarda sünger küvet kullandık. Ağır hizmet tipi ses bariyerlerini birlikte kullanıyoruz. Ses kanalı durumunda hava boşluğu önemli olduğu için hava boşluğunu çelik veya ahşap profillerle bırakıp yüzeyi alçıpan ile kaplıyoruz. Daha sonra alçı levhanın üzerine ses geçirmeyen bir duvar yerleştirdik ve akustik bir malzeme olmadığı için tekrar alçıpan veya akustik malzeme ile kapladık. Bu sayede yüksek sessiz hız ile istenmeyen gürültüleri ortadan kaldırıyoruz. Ses yalıtımında kullandığımız bir diğer uygulama da ses yalıtımı tavan ve zeminlerdir. Katlar arası ses aktarımı ile ilgili sorunlarınız varsa detaylar için kontrol edebilirsiniz.

“Bina Gürültüsünden Korunma Yönetmeliğinin yürürlüğe girmesi ve mevcut bina ve yapılarda yeni binalar yapılırken gürültüden korunma yönetmeliğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte, mekan mülkünün bir kısmının veya tamamının onarım ve yenileme projelerine yatırım yapılması amaçlanıyor. Diğer yasal gerekliliklere ek olarak, projenin bu Yönetmelikte belirtilen gürültü koruma gerekliliklerini karşılamaması durumunda yapı ruhsatı düzenlenmeyecektir. Bina ses yalıtımı konusunda da bu standartları esas alıyoruz. Bunu beyaz mühendislerin keşiflerine ve planlarına bağlı kalarak yapıyoruz. Bina ses geçirmez değilse, yaz aylarında pencereleri açıkken bitişik tavan, zemin ve duvarlardan gelen gürültü can sıkıcı olacak ve konforunuzu bozacaktır.

Yorum yapın